„Междузвездни войни: Силата се пробужда“ нахлу с гръм и трясък по световните киносалони, успявайки да предизвика онази невиждана еуфория, която тъй дълго се таеше, свита в козовете на режисьора Джей Джей Ейбрамс. За две седмици филмът счупи редица финансови рекорди, като се очаква съвсем скоро да бутне от върха „Аватар’ във вечния бокс-офис. Приет с радостни възгласи от мнозина и с известна доза скептицизъм от някои критици, „Силата се пробужда“ предлага на феновете точно това удоволствие, за което те мечтаеха (мечтаехме). Десет дни след официалната премиера, след като направих две гледания (и ми предстои трето), все още не мога да се отърся от върховното удоволствие, което се изля от големия екран.
Така стоят нещата и с книгите от „Егмонт България“, посветени на Сагата, които имам честта да ревюирам за „Библиотеката“. Този път се забавих, и то не малко, независимо, че книгите бяха при мен навреме. В този период домът ми се обогати с малък падауан, чиято основна роля в момента е да не оставя стария джедай, сиреч мен, да почете на спокойствие. По-добре късно обаче, отколкото никога, както гласи добре познатото клише. Именно сега ще направим един кратък, но съдържателен обзор в комбинацията „три в едно“, в който ще разкажа за три книги, част от официалния канон на „Междузвездни войни“. За незапознатите – след като „Дисни“ купиха Лукасфилм, на бърза ръка изхвърлиха десетки хиляди страници в категорията „Legends“ и оставиха като официално признати от историята малък брой, но за сметка на това качествени книжни тела. Именно това е „Canon“-ът – истории, включително и вече седемте филма плюс сериалите Clone Wars и Rebels, които са официална история, докато „Legends“, както подсказва името, са случки, които може да са се случили, може и да не са се случили. Това не пречи на феновете да продължаваме да купуваме, да четем и да колекционираме книги, мечтаейки си все пак да видим Мара Джейд на голям екран.
Все още не мога да осъзная напълно факта, че „Егмонт“ свършиха толкова много работа за твърде краткото време, което имаха преди премиерата на филма. Дори не съм си и представял, че тази година ще видим толкова много книги на български език, при това изпипани професионално, с чудесна изработка, качествена хартия и прекрасни илюстрации. Нещо повече – книгите са идеален подарък за феновете на Сагатa по случай настоящите празници, така че ако все още не сте решили какво да (си) подарите – действайте бързо, бройките свършват.
Действието и в трите книги е организирано така, че да се случва по време на „Силата се пробужда“, препращайки назад във времето четирима от любимите ни герои и поставяйки ги в събитията между филмите от старата трилогия. Това са:
„Оръжието на джедая: Приключенията на Люк Скайуокър“ (Оригинално заглавие – Weapon of a Jedi) от Джейсън Фрай с илюстрации на Фил Ното и превод на български език от Александър Драганов. Действието в книгата се развива между събитията от „Епизод IV: Нова надежда“ и „Епизод V: Империята отвръща на удара“. Както много добре знаем, в този период младият Скайуокър не е овладял все още Силата, разкъсван от загубата на Бен Кеноби и новите случки в живота му. Предприемайки мисия към непознат свят, Люк трябва да открие корените на джедайството в таен храм, скътан из дебрите на непозната за него планета. Разбира се, той ще бъде посрещнат не само от нови герои, но и от нови врагове – за пръв път читателите ще се сблъскат с индивида Сарко Планк, а както ни се обещава – той ще има значително участие във филмовата вселена. Сюжетът на книгата е интересен и поднесен така, че читателят да усети напълно онази все още несигурна личност на Скайуокър, която познаваме от Епизод IV. Изграждането на характера му обаче започва да се усеща все по-осезаемо и ставаме свидетели на започналото преобразяване на фермерското момче в истински мъж и джедай.
Книгата се състои от 202 страници, включително и илюстрациите, като е напечатана с доста едър шрифт и четенето е сравнително бързо при равни други условия. Историята е интересна, увлича читателя и го потапя напълно в света на Войните, като му предлага и няколко закачки под линия, свързани с интересни случки, които вече сме виждали. Нещо повече – има леки препратки към „Силата се пробужда“, което е страхотен жокер за онези, които все още не са гледали филма, ако изобщо има такива.
Втората книга от поредицата обръща внимание на любимите ни контрабандисти Хан Соло и Чубака. Всъщност едва ли съществуват други бандюги в нашата галактика, в далечната или в която и да било, в която да има други по-симпатични дилъри на нелегална стока. Авторът Грег Рука поставя заглавието „Бягството на разбойника: Приключенията на Хан Соло и Чубака“ (оригинално заглавие Smuggler’s Run), този път в превод на Ангел Ангелов. Страниците са двеста двадесет и четири, а илюстрациите – отново на Фил Ното. Грег Рука ни поставя отново в събитията между епизоди IV и V – Първата Звезда на смъртта е унищожена, за втората никой дори и не подозира, а Соло и Чуи все пак трябва да се изплатят най-накрая на Джаба. Любовта обаче е по-силна дори от дълг към хътянин и затова корелианецът и уукито са изпратени на тайна мисия от Алианса. Хан и Чубака обаче няма да останат сами в това приключение – ако след няма bounty hunters, то историята ще бъде скучна и безрезултатна. За капак, освен ловците на глави, към преследвачите им се присъединява и безмилостна служителка на Империята, която всъщност прави и най-силно впечатление в цялата история. Командир Алисия Бек е събирателен образ на всичко онова, което искаме да видим в Star Wars – корав злодей от женски пол, с белязано лице, който да мачка надлъж и нашир досущ като добре познатия ни вече Вейдър. С ръка на сърцето се моля нейната история да бъде доразвита в бъдеще и да видим пълното изграждане на Бек, мачкаща наред хилядите представители на rebel scum & traitors.
Интересни са и прологът и епилогът, които, както вече споменах, се развиват в „настоящето“, а именно по време на събитията или малко преди тях в The Force Awakens.
„Междузвездни войни“ обаче би било непълно приключение, ако в него няма участие (генерал) Лея Органа. Именно за нея пишат в съавторство Сесил Кастелучи и Джейсън Фрай. „Подвижна мишена: Приключенията на Принцеса Лея“ („Moving Target“) е не само най-дебелата книга от трите (цели 265 страници), но и може би най-интересната, или поне така я видяха моите очи. Този път действието се измества в промеждутъка между епизоди V и VI, а Лея трябва да се преобрази в един своеобразен Индиана Джоунс, за да се справи с очакващите я загадки. Никога не съм имал съмнението, че Лея е неразвит образ, напротив – тя е достатъчно добре показана още в „Нова надежда“ и тук я виждаме в обичайната светлина – коравата (и бивша) сенаторка е в пъти по-твърда в решенията си от своята майка Амидала, и то не само на политическата, но и на бойната арена. В тази книга се срещаме и с добре познати герои като Адмирал Акбар, Мон Мотма, Ниен Нумб, както и един симпатичен дроид PZ-4CO, когото вече видяхме и на живо за секунди в „Силата се пробужда“. Историята е динамична, завладяваща и не оставяща дори за секунда концентрацията на читателя. Особено интересно е, ако в най-интересния момент младия падауан се събуди с желанието да яде или да си играе. 🙂
И трите книги са добре изработени, без печатни грешки, които да дразнят очите или пък слепени с лошо лепило, което да разхвърля страниците след първото четене. Харесва ми това, че „Егмонт“ не изневериха на стила си и направиха цялата поредица от тази години с еднакви размери – така, че книгите да стоят прекрасно една до друга в библиотеката.
В най-скоро време ще бъдат налице ревютата и на „Внимавай със Силата на тъмната страна“ на Том Енгълбергер, „Изгубени звезди“ на Клаудия Грей и „Последици“ на Чък Уендиг. Единственото, от което се нуждая, е време. А вие се насладете бавно и попивателно на тези книги, защото няма нищо по-добро от пълноценно Star Wars забавление, било то в книжен, филмов или игрови формат. И нека Силата бъде с Вас!
Данаил Найденов е създател на най-популярния кино блог на български език – Popcorn Movies BG. Страстен почитател на киното и колекционер на филми, с обширни познания за всичко, свързано с любимите му продукции. Освен на поредицата „Междузвездни войни“, е запален фен на „Кръстникът“, „Властелинът на пръстените, „Белязаният“, „Казино“, „Джурасик парк“ и „Пришълецът“. Възхищава се на режисьорското майсторство на Мартин Скорсезе, Куентин Тарантино, Стивън Спилбърг, Рон Хауърд, Ридли Скот и актьорския талант на Робърт Де Ниро, Джо Пеши, Ръсел Кроу и Стив Бушеми.
Едно мнение за “Приключения от света на „Междузвездни войни“: 3 в 1”