Ако книгата на Борис Ентруп (10-Minute Make-Up) беше нещо като помощник в съставянето на визии, то книгата, която ще ви представя днес, ще бъде вдъхновение за тези, които искат да имат някаква основа в познанията си за грима, преди или докато експериментират. Лиса Елдридж е известно име в бюти средите. Аз се запознах задочно с нея чрез YouTube канала, който поддържа, но това съвсем не изчерпва всичко, с което се занимава. Към настоящия момент Лиса работи като глобален криейтив директор в козметичната компания Lancome, като не забравя да радва и онлайн феновете си с видео уроци, в които разкрива трикове и любопитни факти за макиажа.
Може би много от феновете на Елдридж са очаквали книга, в която да се обясняват стъпка по стъпка различни визии. FACE PAINT е нещо коренно различно, макар снимки и картини да не липсват. Това наистина е книга за история на грима, която разглежда това изкуство от периода на най-ранни свидетелства за възникването му (Древен Египет), през вековете, в които ту е отричано, ту възхвалявано, та до наши дни, когато козметичната индустрия е на гребена на вълната. Авторката не следва стриктно историческата хронология в разказа си. Често прави паралели, успява да разглежда тенденциите, като взима под внимание теченията не само в Запада, но и в Изтока. За мен най-изненадващото откритие беше, че гримът, като нещо достъпно за всеки, разнообразно по цвят, текстура и форма, изобщо като нещо, което може да се използва от обикновената жена, е отвоювал своето място едва преди 50-60 години.
Книгата се дели на две части: The Ancient Palette и The Business of Beauty
В първата част се разглеждат цветовете червено, бяло и черно като основополагащи в разкрасяването на жени, така и на мъже, от древни времена до днес. Червено, събуждащо страст, по устните на гейшите; руменина по страните на Мадам Помпадур, увековечена на портрет както много други знатни дами; белите лица на Средновековието, често постигани с отровни помади, които са сбръчквали лицата и са били основен фактор за олисяването над челото; изписаните черни очи на египтяните, а много по-късно - на холивудските и особено боливудските актриси - всички тези детайли от света на красотата са разказани увлекателно, с любопитни подробности, които понякога плашат, а друг път - омагьосват!
По голямата част от книгата е посветена на бизнеса и красотата. Дори изобщо да не се интересувате от грим, няма как да не ви стане любопитно всичко, което авторката е събрала между страниците: от първите печатни издания с рецепти за ястия, но и за помади за разкрасяване, през пропагандата по време на Световните войни, през осъзнаването от бизнеса, че обикновената жена би дала всичко да прилича на своята любима актриса от екрана и експлоатирането на това познание до висоти, които продължават да поддържат бизнеса успешен и до ден днешен. Историите за пионерите в козметичната индустрия звучат романтично, но и заплашително. Първите имена, много от които познаваме и днес като брандове на щандовете за козметика, са били заредени с толкова творческа енергия и хъс да бъдат лидери, че ще ви се прииска да прочетете за тях много по-подробно, отколкото е описанието на Лиса.
Самата тя признава, че е трябвало жестоко да редактира книгата си по препоръка на нейната редакторка, тъй като изданието би станало огромно и нечетивно. А то и сега съвсем не е малко - красива книга с твърди корици и мека подвързия, гланцирани листа, качествени и красиви изображения, страхотно страниране… За мен определено е удоволствие, че я притежавам - и защото е красива, и защото съдържанието си заслужава да бъде препрочитано!
Оставям авторката също да представи книгата си със специалното видео, което е заснела, а аз само ще ви споделя, че може да откриете FACE PAINT в Amazon на много по-достъпна цена, отколкото ако я поръчате чрез български сайт на книжарница, а и ще дойде доста по-бързо.
Девора